2019 Welsh Junior Championships (U16,13,11,9) Results

The results were:

U11 Championship

1st   Sridatta Dantu2nd  Tom Davies3rd   Ashika Shahameeran

U9 Championship

1st   Govind Anandkumar2nd  Seb Hoccom3rd  Jamie Lau Jones

U11 Major

1st Govind Anandkumar2nd Joseph Elliott3rd Dylan Haddow

[Show slideshow]

[…]

Welsh Primary Schools Championships Results

The Welsh Primary Schools Championships took place at Merthyr Tydfil on 9th March. The Championship attracted 24 teams and also 32 individual players.Prize winners are as follows:Champions        St John’s College, Cardiff2nd                  Rhydypenau Primary School A3rd                  Rhydypenau Primary School BFurther prizes were awarded to:Rhydypenau Primary School CCwrt Rawlin Primary SchoolBirchgrove Primary School […]

First Rank Newsletter Edition 21

The newsletter can be viewed here.

South Wales Schools shine at the EPSCA West of England regional qualifier

On Saturday the 2nd of March St John’s College hosted the south west regional qualifying round for EPSCA (English Primary Schools Chess Association). St John’s college and Caedraw participated in the under 11 category while the Dell took part in the U9 category. In the under 9 category Dell did very well by comfortably […]

First Rank Newsletter Edition 2 2019

THe newsletter can be viewed here.

Welsh Junior Championships (U14, 12, 10, 8) Results

[Show slideshow]

WELSH UNDER 14 CHAMPIONSHIP1st        Hiya Ray2nd =    Harrison Postans, Neil Stevenson, Madeleine Smith WELSH UNDER 12 CHAMPIONSHIP1st          Ethan Chung2nd         Daniel Chung3rd        Yuxuan WuWELSH UNDER 10 CHAMPIONSHIP1st        Tom Davies2nd       Benjamin Jaberansari3rd        Govind AnandkumarWELSH UNDER 8 CHAMPIONSHIP1st =     Hassan Amar and James Choung3rd =    Gruff Dafydd and Harvey GiordmaineWELSH UNDER 10 MAJOR1st Dylan Haddow      2nd […]

WELSH JUNIOR CHAMPIONSHIPS (Under 14, 12, 10 , 8) 9th-10th Feb, MERTHYR TYDFIL

Entries are still being taken for these Championships. You can find the entry form here Entries to 8/2/19:UNDER !4 CHAMPIONSHIPJoel Chung, Harrison Postans, Alex Lawrence, Hiya Ray, Madeleine Smith, Tycho Twohig, Anish Choudhury, Neil StevensonUNDER 12 CHAMPIONSHIPBence Szakmany, Daniel Chung, Rio Northey, Milo Davies, Ethan Chung, Jonathan Davies, Arnan Kulkani, Ashika Shahameeran, Bradley Parfitt, […]

CARDIFF AND THE VALE SCHOOLS CHESS CHAMPIONSHIPS

[Show slideshow]

Once again held at Cardiff County Hall and supported by both Cardiff City Council and the Rotary Club of Cardiff Bay the Championships were held on 3rdFebruary, celebrating the 30th anniversary of the first Championships in 1989. We are extremely grateful to Cardiff City Council and the Rotary Club of Cardiff Bay for […]

Welsh Girls Championship Results

The 2019 Welsh Girls’ Championships were held at Ysgol Gymraeg Caerffili on 26th January.

The lower age groups were paired as one large group with the following prizewinners:

U8: 1st Nona Roberts,

2nd Lydia Thomas 

3rd Amelie Caesar

U9: 1st Vivien Townsend

2nd  Gwennan Evans

U10: 1st Isabella Caesar

2nd  […]

Junior Congress Results

The winners were:

Starters’ (7 player all-play-all) 

1st= Tom Griffiths and Jamie Lau-Jones  6/7, 

3rd Nathaniel Ekemani 5/7

Major (6 round Swiss) 

1st=  Hassan Amar and Govind Anandkumar 5,

3rd Robert Sequeira 4.5   (18 entered)

Premier (6 round Swiss) 

1st Daniel Seymour 5.5,

2nd Ahmed Bilal 5, […]